A Nemzetközi Labdarúgó Szövetségnek sikerült összeállítaniuk a világbajnokság kiemelési kalapjait, amelyekből nemsokára összesorsolják a csoportokat.
Íme itt vannak a kalapok:
1. KALAP: Brazília, Spanyolország, Hollandia, Olaszország, Németország, Argentína, Anglia, Dél-afrikai Köztársaság
2. KALAP: Ausztrália, Japán, Koreai Köztársaság, Koreai NDK, Honduras, Mexikó, Egyesült Államok, Új-Zéland
3. KALAP: Algéria, Kamerun, Elefántcsontpart, Ghána, Nigéria, Chile, Paraguay, Uruguay
4. KALAP: Dánia, Franciaország, Görögország, Portugália, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Svájc
A kalapok beosztásánál természetesen az 1.-től a 4.-ig haladva egyre gyengébb csapatok szerepelnek. Legalábbis elviekben.
Az első kalappal teljesen egyértelmű, itt a klasszis csapatok szerepelnek, illetve a szokásoknak megfelelően a házigazda, Dél-Afrika. Rajtuk kívül az összes gárdának lehetnek vébé-álmai, mindannyian a végső esélyesek táborát erősítik.
A 2. kalap az, amit minden józan paraszti ésszel gondolkodó ember inkább a 4. kalapba rakna. Csupa olyan nemzeti tizenegy szerepel itt, amelyek ellen mi, magyarok számítanánk a favoritnak.
Jól látszik a FIFA áldozatos munkájának eredménye, aminek köszönhetően (esélyegyenlőség elve mögé bújva) olyan területeknek is megadta a sanszot a könnyebb kvalifikációra, amelyek eddig a futball perifériáin helyezkedtek el és most megmutathatják tudásukat(?) a nagyvilágnak.
Így kerülhetett fel a futballtérképre például Új-Zéland és a Koreai NDK is újfent középpontba kerül. Nem szeretnék pálcát törni a hondurasiak feje felett sem, de valószínűleg ők sem rendelkeznek olyan játékerővel, amely egy világbajnokság szintjéhez elengedhetetlen.
Új-Zéland például már akkor biztos volt a továbbjutásában az óceániai csoportból, amikor a környék legerősebb csapatát, Ausztráliát, átnyomták a sokkal erősebb ázsiai selejtezőcsoportba. Innentől kezdve már csak a világverő Új-Kaledónia, Fiji és Vanuatu csapatait legázolva kellett kiharcolnia a pótselejtezőt, a két darab ötös ázsiai csoport két harmadik helyezettjének a csatájának győztesen kijövő válogatottal, amely nem más volt, mint a mindenki által rettegett Bahrein, akik Szaud-Arábiát ütötték ki a további küzdelmektől egy sima 2:2-vel.
Tehát a pótselejtezőn(ez még fontos lesz a továbbiakban) a kivik két meccs alapján 1:0 arányban kiütötték Bahreint és így máris foglalhatták a repülőjegyüket a Dél-Afrikai Köztársaságba.
Ide kerültek még a Concacaf zóna csapatai is: USA, Mexikó, Honduras - ebben a sorrendben végződött a csoportjuk (Szóval nem jelentett semmit, hogy ki hányadik helyen végzett?)
A következő kalap az afrikaiaké, ill. azoké a dél-amerikai csapatoké, amelyek nem fértek be az első kalapba. Itt két csapat van, amely pótselejtezővel került ki a vébére: Algéria és Uruguay.
Végül a negyedik kalapban a maradék európai csapat, benne a pótselejtezővel bekerülő Portugália, Franciaország, Görögország, Szlovénia.
Az a bizarr helyzet állt például elő itt is, hogy ugyanazon európai selejtezőcsoport első két helyezettje egy kalapba került (dán-portugál, szlovák-szlovén, svájci-görög, francia-szerb).
Összegezve ezek szerint:
Teljesen mindegy volt, hogy például Európában, Dél-Amerikában, Ázsiában és a CONCACAF zónában teljesen mindegy volt a kalapba való besorolás szempontjából, hogyhányadik helyen végeztek a csoportjukban?
Argentínának, ha a legjobb csapatok közé tartozik is, helye van az első kalapban még úgy is, hogy az utolsó pillanatban tudott befutni a biztos vébét érő 4. helyre?
Vagy az afrikai csapatok miért gyengébbek, mint az ázsiaiak vagy az észak- és dél-amerikaiak?
A pótselelejtezővel bejutó Új-Zéland hogy keveredhetett a második kalapba, amikor az összes többi pótselejtezős csapatot alacsonyabban kvalifikáltak?
Az összes többi pótselejtezős csapat miért jobb az európai, play-off-ban bejutott csapatnál?
Nem értem a koncepciót.
Oké, hogy európai csapatokon kívül a többi kontinens fiai nem találkozhatnak egymással a csoportkör során (bár ez is elég fura), de miért pont ez a sorrend?
Talán más megoldást is kitalálhattak volna a szervezők annak érdekében, hogy ne kerüljenek össze, akiknek nem szabad összekerülniük és ésszerűbb beosztást és alkamazhattak volna a kalapok összeállítására.
Ebben a szisztémában összejöhet egy-két bombaerős kvartett, de egy történelmi citromcsoport is kikerekedhet ebből a történetből, amelynek az adott országok lakosain kívül talán csak a FIFA illetékesei örülhetnek, mi focibolondok biztosan nem fogunk. (Legalább lesz mire időzítenünk az egyéb elfoglaltságainkat a vébé ideje alatt:))
Íme néhány lehetséges csoport:
Erős: Brazília, USA, Ghána, Franciaország
Spanyolország, Mexikó, Kamerun, Portugália
Gyenge: Dél-Afrikai Köztársaság, Új-Zéland, Algéria, Szlovákia
Ő.T.