Eljátszottam a gondolattal így az év vége felé közeledve, hogy a jövőre milyen felállásban és kikkel kellene kiállni a válogatott találkozókra.
A válogatottat alapvetően a 4-2-3-1-es formációban képzelem el, amely 4-3-3-ra módosul támadásban, remélhetőleg hatékonyabban, mint a 2009-es évben.
Próbáltam ötvözni az elmúlt évek csapatát, a fiatalabb feltörekvő generációval és megpróbáltam a jelenlegi legerősebb csapatot összeállítani, illetve különböző alternatívákat állítani egy-egy posztra.
Kapus:
Fülöp Márton: A Sunderland jelenleg elsőszámú kapusa Babos Gábor válogatottól való visszavonulása után a válogatott 1-es számú mezének várományosa. Persze ez valószínűleg csak addig igaz, amíg a szenzációs képességű Gulácsi Péter nem kap állandó lehetőséget egy első osztályú csapatban. Fülöp is elég jó formában védi az angol együttes kapuját, ahova csak Craig Gordon sérülése miatt került be. A hírek szerint az Aston Villa és egy bundesligás klub is hívja.
Védők:
Bodnár László: Azt hiszem jelenleg a Loki focistája a legjobb jobbhátvéd Magyarországon, kihagyása meglepetést jelentene. Az ő lendületében és győzni akarásában ritkán kell csalódnunk. Posztján sajnos elég vékony az utánpótlás. Esetleg a Vidis Lázár Pál lehet idővel az utódja. A nemzeti csapatban cseréje a szintén a Debrecenben futballozó Szélesi Zoltán lehet, bár ő védekező középpályásként is megállja a helyét, már ha éppen nem sérült.
Juhász Roland: Roli helye megkérdőjelezhetetlen a válogatott védelmének tengelyében. 25 éves kora ellenére olyan rutinnal oldja meg védekező feladatait, mintha világ életében ezt tanulta volna, pedig pályafutása elején még csatárként szerepelt. Az európai sztárklubok látókörébe került Juhász (Bayern, Juve, Inter, Milan, Lille - hogy csak a legnagyobbakat említsük), a válogatott kapitánya most még az Anderlecht focistája, de valószínűleg nem sokáig.
Vanczák Vilmos: A svájci Sion labdarúgóját divat szidni itthon, amely pár éve még megállta volna a helyét, hiszen akkor még gyakran hibázott a válogatott meccseken. Mostanában azonban konkrét bakikat nem vét, így kijelenthető, hogy Juhásszal nagyon összeszokott, jól működő belsővédő kettőst alkotnak a védelem tengelyében. Ebben a pozícióban több feltörekvő fiatal is komoly riválist jelenthet Vilmosnak, az U20-as csapat meghatározói, Debreceni András és Szabó János, továbbá a Videoton focistája Horváth Gábor, de a Newcastle védője, Kádár Tamás is jó esélyekkel pályázik erre a posztra, bár őt balhátvédként vettem figyelembe.
Kádár Tamás: Az angol másodosztályban már többször lehetőséget kapott a bajnoki cím elsőszámú várományosának, a Newcastle-nek a színeiben. Bár középső védőként tartják számon Angliában, gyorsasága és erőszakossága révén kitűnően alkalmas balbekknek is. Klubja nem engedte el az U20-as vébére, így nem lehetett részese a válogatott bronzérmének, amely kétszeres erőbedobásra sarkallta a fiatal focistát. Reméljük egyre több meccset kap a Szarkáknál és akkor kirobbanthatatlan lesz a magyar válogatottból. Komoly vetélytársa a debreceni Leandro, a holland Rodában légióskodó Bodor Boldizsár és a Hull Cityben mellőzött Halmosi Péter lehet, akit középpályás létére többször egy sorral hátrébb szerepeltetett Koeman. Az egyik hiányposzt idehaza.
Középpályások:
Varga József: A debreceniek Józsikája az év egyik legnagyobb felfedezettje Magyarországon. Az leglyukasabb magyar poszton, védekező középpályásként szerepel. Tavaly még az NB2-ben vitézkedett, mára már magyar bajnok, amellyel a BL főtábláján szerepelhetett és magyar válogatottnak is mondhatja magát. Nem hinném, hogy mostanában ki lehetne hagyni legalább a keretből. Csupaszív, szerény játékos, aki igazi bulldog, akár fejjel is a falnak menne, ha a csapatérdek úgy kívánja. Nemzetközi szinten is kiemelkedő futballista lehet. Nemcsak a védekezésből, hanem a támadásból is kiveszi a részét.
Dárdai Pál: A magyar csapat korelnöke. Ha egészséges, akkor helye van a mai magyar válogatottban. A Hertha védekező középpályása csapata alapembere. Már 33 éves, de igazi őserővel rendelkezik, amelynek hajtóanyaga bizonyára a magyar vörösbor, amit előszeretettel fogyaszt meccsek után, természetesen az egészséges mennyiséget nem túllépve. Mint említettem kevés olyan játékos akad, Vargát kivéve, aki az örökébe tudna lépni képességei szerint. Tóth Balázs (Genk), Halmosi Péter (Hull City) és Sándor György (Videoton) szerepelt eddig ezen a poszton.
Koman Vladimir: A magyar új hullám képiselője. Az U20-as vébé ezüstcipőse. Sztár lett idehaza. Válogatottamban Koman a jobb szélről indulva próbálna meg helyzetet kiharcolni. Középen nagyon sok vetélytársa lenne a csatár mögött, így mint a világbajnokságon is, a szélről operálhat az olasz Bari játékosa, ahova a Sampdoria adta kölcsön. Nemzetközi szinten is híre ment tehetségének, így már olyan csapatokkal is összeboronálta a sajtó, mint a Liverpool. Ha Gera Zoltán, a Fulham focistája, nem mondta le a válogatott szereplést, akkor ő lenne a poszt birtokosa, esetleg az alapvetően ballábas Huszti Szabolcs, aki nem kisebb csapatban játszik, mint az orosz Zenit Szentpétervár.
Buzsáky Ákos: Az angol másodosztályú Queens Park Rangers irányítója a dániai győztes góljával hosszú időre bejátszotta magát a válogatottba. A kitűnő fizikai adottságokkal rendelkező játékos nemcsak jól irányít, hanem távoli lövései is a védjegyévé váltak. Számolatlanul szerzett bombagóljai miatt vált híressé angliaszerte, a hírek szerint akár a Premier Leagueben is szerepelhet a jövőben. Középső, irányítóként a jelenleg műtét után lábadozó dortmundi Hajnal Tamás is szóba jöhet, aki bár magyar szinten sztárjátékosnak számít, a válogatottban ritkán teljesít olyan szinten, amelyet a Bundesligában megszoktunk tőle. A már említett Gera és Koman is átlagon felüli produkcióra képes ezen a poszton.
Dzsudzsák Balázs: A PSV magyarja az elsőszámú esélyes arra, hogy igazi világklasszis játékossá váljon. A Real Madriddal és az Arsenallal is hírbe hozott baloldali középpályás a holland bajnokság 3 legjobb játékosa közt van. Az ősz szezonban 28 meccsen lépett pályára az eindhoveni együttesben és 9 gólt illetve 13 gólpasszt jegyzett. Talán a válogatottban is felnőhetne ahhoz, hogy mindenki tőle várja a villanásokat. Sajnos még nem tudja elviselni a nyomást, hogy a nemzeti csapatunk vezéregyénisége legyen. A PSV-ben már az. Cseréje Huszti Szabolcs vagy az MTK-s Gosztonyi András lehet, aki iránt több olasz csapat(Fiorentina, Palermo) és az angol Everton is érdeklődik. Többször játszott a bal szellőn a Debrecen legnagyobb értéke, Rudolf Gergely is, nem is rosszul.
Csatár:
Rudolf Gergely: A francia Nancy akadémiájának neveltje annak ellenére, hogy az NB1-ben futballozik jelenleg, jelesül a DVSC színeiben, stabil válogatottnak mondhatja magát. Erwin Koeman kedvencei közé tartozik az igazi játékos csibészséggel rendelkező kitűnő góllövő és előkészítő játékos. Majd' minden válogatott találkozón pályára lépett hol csatárként, hol a bal szélen vonalszélsőként. Az egyik legveszélyesebb pontja volt a csapatnak. Pechére a legfontosabb meccsek előtt, svédek és portugálok elleni hazai selejtező, sérült le. A Loki BL menetelése során nagyon fontos gólokat szerzett, többek közt a Fiorentina hálójába mindkét alkalommal betalált, méghozzá ragyogó gólokat szerezve. Ezzel fel is hívta magára a Violák figyelmét. Ellenfele a csapatba kerülésért a görög AEK Athén fiatalja, Németh Krisztián lehet, aki ha egészséges akkor rendre kezdő a helléneknél. A Liverpool kölcsöncsatára tehetsége alapján idővel klasszis labdarúgó lehet, feltéve ha elkerülik a sérülések. Reméljük visszatér anyaklubjához és ott is lehetőséget kap a bizonyításra. A holland szövetségi kapitány másik kedvence a német második ligás Augsburgban kevés játékidőt kapó, ennek ellenére legutóbb szenzációs, 35 méteres kapust átívelős gólt szerző Torghelle Sándor is szinte biztosan számíthat továbbra is a meghívóra. A nagy küzdő Sanyinak nem a mentalitásával, sokkal inkább játéktudásával van probléma, bár azért csak-csak betalálgat piros-fehér-zöld színekben. Az MTK-s Lencse László is nemsokára könnyen a válogatott közelébe kerülhet, a 9 gólos és 6 gólpasszos támadót az angol Bolton is figyeli.
A csapat tehát:
Fülöp Márton - Bodnár László, Juhász Roland, Vanczák Vilmos, Kádár Tamás - Varga József, Dárdai Pál - Koman Vladimir, Buzsáky Ákos, Dzsudzsák Balázs - Rudolf Gergely.
HAJRÁ MAGYAROK!